Znaczenie pracy zdalnej rośnie od wielu lat. Świat jest coraz bardziej mobilny, a rozwój technologii umożliwia realizowanie zadań z dowolnego miejsca na ziemi. Coraz więcej osób, rezygnuje ze sztywnego etatu na rzecz pracy zdalnej, bądź przynajmniej częściowo zdalnej. Również firmy dostrzegają zalety tej formy współpracy i często już w ofertach rekrutacyjnych zaznaczają, że tzw. „home office” jest praktykowany.

Wykonywanie obowiązków służbowych poza siedzibą pracodawcy, sprawdza się przede wszystkim w zawodach, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu z drugą osobą. Najczęściej spotykane jest wśród informatyków, księgowych, przedstawicieli finansowych i ubezpieczeniowych. Praca w tych profesjach koncentruje się głównie na obsłudze komputera, bez konieczności regularnego przebywania w biurze.

Zalety pracy zdalnej

Niewątpliwie, największą korzyścią pracy zdalnej jest wygoda i niezależność . Można elastycznie planować pracę i łączyć ją z obowiązkami domowymi. Choć to czasami bywa zgubne. Żeby nie mieć wrażenia, że cały czas jest się w pracy, niezwykle istotna jest dobra organizacja czasu, priorytetyzowanie zadań i pilnowanie harmonogramów. Kolejną zaletą pracy z domu, jest oszczędność czasu i kosztów dojazdu do biura. Można mieszkać na przedmieściach dużych miast albo w miasteczkach i nie tracić czasu na stanie w korkach, a zyskany czas poświęcić na relaks i wypoczętym rozpoczynać pracę każdego dnia.

Lokalizacja ma też ogromne znaczenie w kontekście pracodawcy. Przedsiębiorca umożliwiając pracę zdalną,  może mieć dostęp do najlepszych specjalistów z różnych zakątków ziemi. Jest to też okazja do zaoszczędzenia kosztów związanych z prowadzeniem i obsługą stacjonarnego biura.

Wady pracy zdalnej

Jednym z minusów tego modelu współpracy jest izolacja i brak kontaktu ze współpracownikami. I nie chodzi tu tylko o towarzyskie przerwy na kawę, ale też o możliwość uzyskania szybkiej porady czy dokształcania się od kolegów i koleżanek. Praca zdalna wiąże się również z brakiem bezpośredniej kontroli i koniecznością dużego zaufania zleceniodawcy do pracownika. Mimo że, część z tych przeszkód można rozwiązać za pomocą narzędzi i procedur, to właśnie te kwestie rodzą najwięcej obaw i wątpliwości.

 Trendy w pracy zdalnej

Wykonywanie obowiązków zdalnie, ma wielu zwolenników jak i przeciwników, i jak każdy model aktywności, ma swoje wady i zalety. Należy jednak przypuszczać że, praca w formie zdalnej będzie się intensywnie rozwijać, zwłaszcza że na rynek zawodowy zaczynają wchodzić osoby urodzone w latach 1995-2005, tzw. „pokolenie Z”, które nie zna życia bez internetu.

Praca zdalna w dobie COVID-19

Wiele firm miało możliwość przetestować tą formę współpracy w ostatnich miesiącach. Pandemia koronawirusa COVID-19, wręcz zmusiła przedsiębiorców do przejścia w tryb online. I choć zmiany były wprowadzane na szybko, to okazało się, że nawet takie branże jak edukacja czy administracja publiczna, są w stanie lepiej lub gorzej funkcjonować zdalnie.

W ostatnim miesiącu, wirtualne asystentki VASSISTA przeprowadziły ankietę, która miała na celu sprawdzić możliwości pracy zdalnej wśród pracowników, przed i po wybuchu pandemii COVID-19. Okazało się, że wśród grupy 300 respondentów, aż 83% osób pracuje częściowo lub całkowicie zdalnie od marca 2020 roku. Przed pandemią taką możliwość miało tylko 61%, z czego 21% sporadycznie. Co jeszcze powiedzieli respondenci i jak kształtują się trendy w pracy zdalnej? Pobierz pełny raport z badania ankietowego.

RAPORT – Praca zdalna przed i po wybuchu pandemii COVID-19

Vassista raport praca zdalna