To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, które pierwszy raz spotykają się z zawodem wirtualnej asystentki. Bo w końcu jak asystentka, która kojarzona jest ze stacjonarną obsługą biura, może być wirtualna? Może. Dzisiejsza technologia umożliwia wykonywanie praktycznie wszystkich czynności administracyjnych za pomocą komputera, bez konieczności wychodzenia z domu. Ponadto wykonywanie takich zadań zdalnie, niesie szereg korzyści dla przedsiębiorcy, m.in. oszczędności w etacie i kosztach tworzenia miejsca pracy. Umiejętności wirtualnych asystentek są wszechstronne, co oznacza, że z łatwością można znaleźć odpowiednią osobę do wykonania niezbędnych zadań. Wiele asystentek to specjalistki w danej dziedzinie, zatem oprócz podstawowych funkcje administracyjnych, mogą wykonywać czynności wymagające specjalistycznej, dogłębnej wiedzy.

Poniżej przedstawiamy kilka obszarów, które z powodzeniem można zlecić wirtualnej asystentce.

  1. Administracja – zadania z tego obszaru są podobne jak dla sekretarki w biurze, z tą różnicą, że sekretarka działa na odległość i nie może przynieść Ci kawy. Poza tym, z powodzeniem możesz oddać jej takie zadania jak na przykład: zarządzanie kalendarzem spotkań, obsługa skrzynki mailowej czy robienie zamówień do biura.
  1. Copywriting – specjalistka z tego zakresu, to ekspert od słowa pisanego. Możesz jej zlecić: pisanie artykułów na bloga, redagowanie treści maili/ulotek/ofert, a także tworzenie sloganów reklamowych.
  1. Social media – asystentka w tym obszarze, zadba o Twoje profile firmowe: Facebook, Instagram, LinkedIn i/lub Pinterest. Będzie przygotowywać grafiki i planować treści postów, a także angażować do dyskusji pod postami.
  1. Obsługa stron www – w tym obszarze, asystentka wesprze Cię w: zamieszczaniu postów i grafik, aktualizacji wtyczek, analizie ruchu na stronach i optymalizacji treści pod kątem SEO.
  1. Tłumaczenia – ta dziedzina zarezerwowana jest dla asystentów, którzy biegle posługują się co najmniej dwoma językami. Możesz takiej asystentce zlecić tłumaczenie umów/regulaminów/instrukcji, czy też tworzenie dwujęzycznych dokumentów. Taka osoba może też zająć się obsługą klientów i odpowiadaniem na maile w danym języku.
  1. Finanse – wystawianie faktur, monitorowanie płatności czy prowadzenie zestawień należności i zobowiązań, to tylko część zadań, które możesz delegować w tym zakresie.
  1. Research – aby skutecznie prowadzić biznes, trzeba znać konkurencję. W tym celu, asystentka może dla Ciebie wyszukiwać i porównywać oferty, analizować działania konkurencji lub przygotowywać różne zestawienia.
  1. HR – asystentka z tej dziedziny może wspomóc Cię w procesie rekrutacji pracowników. Dodatkowo, jeśli posiada doświadczenie w zakresie kadr i płac, możesz jej delegować sprawy pracownicze,  w tym doradztwo merytoryczne, przygotowanie szablonów dokumentów, kontakt z ZUSem czy urzędem skarbowym.

Zakres zadań jest przeróżny, łączy je jeden cel – uwolnić Twój czas i pozwolić Ci skoncentrować się na najważniejszych aspektach biznesu. Asystentka zadba o efektywność pracy. Nie wahaj się i przekaż część obowiązków wirtualnej asystentce już dziś!